top of page

En Güzel Kokan Esansiyel Yağlar & Uçucu Yağlar

Esansiyel yağlar, bitkilerden elde edilmekte olan kokulu yağlar olarak bilinmektedir. Birçok farklı kullanım alanına sahip olan esansiyel yağların kozmetik ve tıp alanında yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Güzel kokulara sahip olan esansiyel yağlar bitkinin özünü içermektedir. Bu nedenle de esas olarak kullanılmaktadır.

En Güzel Kokan Esansiyel Yağlar & Uçucu Yağlar

Esansiyel Yağlar Nasıl Üretilir?

Bitkilerin meyve, tohum, çiçek, yaprak, gövde ve kök gibi kısımları kullanılarak esansiyel yağlar üretilmektedir. Bitkilerin farklı kısımlarında yer alan koku keselerinden elde edilen yağların belirli yöntemler kullanılarak çıkarılması mümkün olmaktadır. Çıkarılan yağların ise alkolle karıştırılmasının ardından bitkisel esansiyel yağlar üretilmektedir.


Esansiyel Yağların Faydaları Nelerdir?

Birçok faydası bulunduğu bilinen esansiyel yağların uygun şekilde kullanılması durumunda pek çok yararı bulunmaktadır. Kullanılan esansiyel yağların zararlı organizmalara karşı da etkili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Günümüzde uçucu yağlar olarak da bilinmekte olan esansiyel yağların uzun yıllardan beri aromaterapi sırasında kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

Kuvvetli bir kokuya sahip olan yağlar uçucu bir özelliğe sahiptir. Baş ağrısını ve mide bulantısını hafifletici etkileri de bulunmaktadır. Kişinin agresif davranışlarından kurtulması ve sakinleşmesi için de kullanılması tercih edilebilmektedir.


Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Çeşitli kullanım alanları bulunduğu bilinen esansiyel yağların özellikle masaj, aromaterapi ve banyo sırasında kullanılması tercih edilebilmektedir. Uçucu yağların ferahlık verici etkisi sayesinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi bulunduğunu söylemekte mümkün olmaktadır.

Kullanılacak olan esansiyel yağların sistematik olarak kullanılması ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edindikten sonra kullanılmasında fayda vardır.


Lavanta Uçucu Yağ

Lavanta esansiyel yağları özellikle ağrı kesici etkileriyle bilinmektedir. Bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgelere sürülmesi halinde ağrıları hafifletici özelliği bulunmasının yanında cilt için de sağladığı faydalarıyla bilinmektedir. Özellikle baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, sırt ağrıları ve burkulmalar için kullanılabilecek olan bir uçucu yağdır.Nane Uçucu Yağ

Ferahlatıcı bir kokuya sahip olan nane uçucu yağ, ciltte hafif yakıcı bir etkiye sahiptir. Sinüsleri temizleyici özelliği bulunan nane yağının aynı zamanda solunum yollarına fayda sağladığını söylemekte mümkündür. Baş ağrılarının hafifletilmesinde kullanılmaktadır.


Okaliptus Uçucu Yağ

Solunum hastalıkları için tercih edilebilecek olan en etkili esansiyel yağ olarak bilinmektedir. Antioksidan özelliği bulunması ve bağışıklık sistemini uyarıcı olması nedeniyle son derece faydalı olan bir yağdır.


コメント


bottom of page