top of page

Uçucu Yağlar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uçucu yağlar temelde yağa damıtılmış olan yüksek konsantre bitki özleri olarak bilinmektedir. Özellikle alternatif tıpta popüler olan çiçekler, kökler, yaprakların bazı kısımlarından mamul edilen yağlar; geçmiş zamanlardan bu yana bazı kültürler içerisinde tıbbi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Günümüze değin devam eden bilimsel araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçlar bazı uçucu yağların özellikle sağlığa bazı faydaları olduğu ortaya çıkmıştır.Uçucu Yağlar


Cilt Bakımı ve de Uçucu Yağlar

Genel olarak uçucu yağ terimleri hemen hemen herkes tarafından duyulmuştur. Fakat dikkat edildiğinde ne anlama geldiği hususunda tam olarak emin olunamamaktadır. Uçucu yağlar bitkilerin kendisinden üretilen doğal yağlardır.


Saç, cilt ve de vücut için bilinen faydaları bulunmaktadır. Her bir bitkinin kendi içerisinde kendine özgü faydaları bulunmaktadır. Özellikle cilt bakımı için en çok bilinen esansiyel yağlardan birkaçı çay ağacı, lavanta yağı ve gül yağı olarak ifade edilebilir.


Bu tip yağlar tek başına ya da diğer yabancı yağlar ile birlikte kullanılarak cilt bakımınıza uygun olmak üzere satın alabilirsiniz. Özellikle www.madammmerry.com/product-page/lavanta-ucucu-yag adlı sitede sizlerin cilt bakımınıza uygun yağları seçebilir ve bir bakım seti oluşturabilirsiniz.Uçucu Yağların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Günümüzde uçucu yağ, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Pek çok insan evlerinde, banyoda ya da günlük temizliklerinde, mutfak işlerinde uçucu yağları kullanmaktadır. Uçucu yağlar aynı zamanda cilt ve de saç bakımı için kullanılabilen bitki özleri de bulunmaktadır. Bununla birlikte aromaterapi amacı ile de kullanımı bulunmaktadır.


Örnek verilecek olursa lavanta uyku problemine yardımcı olmakta ayrıca sitrus aydınlanma hissiyatı oluşturmaktadır. Gün içerisinde gergin ve sinirli olma durumuna karşı ise nane tüketimi gerginliği üzerinden atma noktasında yardımcı olmaktadır.


Ürünleri kullanmak için parmak ucunuza bir ya da iki damla olmak üzere damlatılmak üzere cilde uygulanabilmektedir. Cildinizde herhangi bir tepki ya da reaksiyon görmemek adına ufak bir cilt parça test edebilirsiniz.


Uçucu Yağ Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Faktörler Nelerdir?

Genel olarak uçucu yağ seçimlerinde ilk olarak hangi amaçlara yönelik olarak kullanılabileceği düşünülmelidir. Doğal yağlar ya da uçucu yağlar kullanımı cildin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Seçenekler arasında birikinti oluşturmama ya da bakteriyel özelliklere sahip yağ seçimi kişilerin tercihine göre şekillenmektedir. Bu bağlamda bu faktörler göz önüne alınarak kişinin talebine göre faydaları olan ürünler tercih konusu olmalıdır. Bunlarla beraber, doğal ya da organik değerleri temsil etmekte olan saf yağlar arayışı içerisine girecekseniz tazelik garantisi olan doyurulmuş olan ürünler tercih konusu olmalıdır.

Şayet istenmeyen ek katkı maddelerinin tercih edilmediği durumlarda ise organik maddeler kişiye daha uygun olmaktadır. Sizlere uygun uçucu yağ ve organik ürünleri www.madammmerry.com/product-page/lavanta-ucucu-yag adresine girerek uygun fiyat aralıklarında bulmanız mümkündür. Özellikle nane, okaliptus ve de lavanta çeşitlerini incelemeniz tavsiye edilmektedir.


Bazı Uçucu Yağ Çeşitleri

Bazı uçucu yağlardan ilki olan lavanta günümüzde en fazla kullanılan uçucu yağlardan biri olarak bilinmektedir. Özellikle uyku sorunu çeken kişiler için faydalı bir esans olarak bilinmektedir. Ayrıca uyku sorununu da çözebilen uçucu kıvamda bir yağ çeşidi olarak bilinmektedir. Bir diğer uçucu yağ ise okaliptus olarak bilinir.


Bu yağ genel olarak soğuk algınlıklarına iyi gelmekte olup tıkanıklık ve de öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca antibakteriyel faydaları üzerinde de araştırmalar yapılmaktadır. Günümüzde fazlaca popüler olan bir diğeri ise nane yağıdır.


İrritabl bağırsak sendromuna faydaları olan nane baş ağrısı ve de mide problemlerine karşı etkili olduğu da ifade edilmektedir. Bütün bu uçucu yağlar ve ifade edilmeyen pek çok uçucu yağların sağlık için başka faydaları olup olmadığı araştırılmaktadır.

Comments


bottom of page